Formalności pogrzebowe – Parafia rzymskokatolicka pw. św. Anny w Kołaczycach

Formalności pogrzebowe

Przygotowując pogrzeb należy zgłosić się do Kancelarii Parafialnej oraz do Zakładu Komunalnego.

W Kancelarii Parafialnej należy:

- dostarczyć kopię aktu zgonu z USC

- poinformować o ostatnich sakramentach przyjętych przez zmarłego

- ustalić datę, godzinę i formę pogrzebu

- skontaktować się z kościelnym (p. Józef Koś, tel. 787 973 531) oraz organistą (p. Palar Krzysztof, tel. 506 418 227) celem poinformowania ich o pogrzebie.

Jeśli zmarły jest spoza parafii należy okazać zezwolenie tamtejszego proboszcza na pochówek jego parafianina.

Chcąc pochować zmarłego w innej parafii należy również odebrać z naszej kancelarii odpowiednie zezwolenie.

W Zakładzie Komunalnym należy:

- przedstawić dokument dla administratora cmentarza

- ustalić z grabarzem komunalnym miejsce i formę przygotowania grobu

Ponadto:

Należy pamiętać, że pogrzeb chrześcijański nie jest sakramentem. Zmarły znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej.

Jest to jednak obrzęd liturgiczny Kościoła, przez który chcemy pomóc zmarłej osobie w osiągnięciu życia wiecznego (modlitwa, przyjęcie Komunii świętej).

Po pogrzebie starajmy się zapewnić zmarłym stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu.

Może to być np.:

- Msza święta w rocznicę śmierci, w dniu imienin itp.

- Msze gregoriańskie za zmarłego (30 Mszy Świętych)

- Wypominki listopadowe

- Zyskiwanie odpustów za zmarłych

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach, albo z pogardą dla religii Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.